جشنواره‌های پیشین

اولین جشنواره و نمایشگاه ملی اسباب‌بازی 12 تا 16 مردادماه 1394 با حضور 70 طراح و تولیدکننده داخلی در خیابان حجاب تهران برگزار شد. دومین جشنواره ملی اسباب‌بازی، از 18 تا 22 مرداد 1395 با شعار «من هم بازی، تو هم بازی» و نگاهی عمیق به مبحث خانواده، آموزش، خالقیت و سرگرمی، توجه به ارائه محصوالت دوستدار محیط زیست، تشویق مروجین اسباب‌بازی، ترویج اسباب‌بازیها و بازی‌های ایرانی، برگزاری همزمان نشستهای تخصصی و کارگاه‌هایی درباره موضوع بازی کودکان و صنعت اسباب‌بازی در مرکز آفرینشهای فرهنگی – هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان (واقع در خیابان حجاب) برپا شد که در این جشنواره حدود 1000 نفر در بخش آزاد و بیش از 600 نفر در بخش مراکز حضور داشتند. برپایی نمایشگاهی با حضور بیش از 60 تولیدکننده و طراح داخلی در کنار برپایی ده میز گرد و کارگاه تخصصی و پنج کارگاه اختصاصی برای مربیان کانون، همچنین سمینار یک روزه با موضوع اقتصاد صنعت اسباب‌بازی از جمله بخشهای دومین جشنواره ملی اسباب‌بازی بود كه بیش از 9000 نفر از این جشنواره بازدید کردند. در نهایت، پس از برگزاری دو دوره موفق این جشنواره، سومین جشنواره ملی اسباب‌بازی به مدت پنج روز از ساعت 14 تا 22 در روزهای 24 تا 28 مرداد 1396 در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب در قالب 103 غرفه برگزار شد. این دوره میزبان تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان و علاقه‌مندان اسباب‌بازی بود وحدود 12000 نفر از نمايشگاه و برنامه‌های جنبی بازديد کردند. نمایشگاه اسباب‌بازی در دوره‌های گذشته با حضور تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و فروشندگان اسباب‌بازی

جشنواره ملی اسباب‌بازی با هدف کمک به سامان‌دهی و رونق صنعت اسباب‌بازی از سال 1394 آغاز به کار کرده است. پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی کانون پرورش فکری 7 تا 13 دی ماه سال 1398 با رویکرد حمایت از کالای ایرانی و کمک به رونق تولید برگزار می‌شود.

 

چهارمین جشنواره ملی اسباب‌بازی

چهارمین جشنواره ملی اسباب‏‌بازی با شعار «تمرین زندگی» از 26 آبان تا 2 آذر ماه 1397در مرکز آفرینش‏‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب برگزار ‏شد. این جشنواره با هدف تحقق شعار سال در حمایت از کالای تولید داخل و همچنین کمک به برقراری ارتباط میان طراحان، تولیدکنندگان، توزیع‏کنندگان، سرمایه‏گذاران و همه فعالان حوزه بازی و اسباب‏بازی، کمک به ساماندهی صنعت اسباب‏بازی و فراهم آوردن زمینه طراحی و استقرار نظام نوآوری توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست ‏جمهوری، وزارت آموزش و پرورش و انجمن تولیدکنندگان اسباب‏ بازی ایران برگزار ‏شد. این جشنواره روز 26 آبان ساعت 10 در محل نمایشگاه تخصصی و با حضور معاون محترم علمی و فناوری ریاست‏‌جمهوری و وزیر محترم آموزش و پرورش افتتاح شد.

بخش‌‏های متنوعی در چهارمین جشنواره ملی اسباب‏‌بازی برنامه‏‌ریزی شده بود و مسئولیت بخش‌‏های تخصصی به نهادهای فعال در زمینه بازی و اسباب‏‌بازی با نظارت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واگذار شد تا اهالی این صنعت با توجه به دغدغه‏‌های این حوزه، برنامه‌‏ریزی و مشارکت جدی داشته باشند. بخش‌‏های مختلف جشنواره عبارت بودند از:

 1. نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت اسباب بازی ایرانی
 2. نمایشگاه ترویجی بازی و اسباب‏بازی
 3. کمیته علمی شامل برگزاری نشست‏‌ها، کارگاه‌‏ها و همایش‏ فرصت‏‌های تأسیس رشته طراحی اسباب‏‌بازی دردانشگاه
 4. کمیته‏ داوری و انتخاب برترین‏‌های اسباب‏‌بازی ایرانی که در سال 1396 در شورای نظارت بر اسباب‏‌بازی ثبت شده بودند.

 

پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی

برگزاری نمایشگاه‌ تخصصی به عنوان بخشی از جشنواره ملی اسباب‌بازی، فضایی مناسب برای تعامل و همکاری و رونق اقتصاد فرهنگ است و سبب همکاری، هم‌افزایی و توسعه جوامع می‌شود. نمایشگاه تخصصی وقتی در جامعه هدف کودکان و خانواده، در حوزه فرهنگی و اجتماعی و با موضوع پیچیده و چند وجهی بازی‌ و اسباب‌بازی برگزار می‌شود، اهمیتی دو چندان یافته و می‌تواند سایر بخش‌ها را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد. دست‌اندرکاران برگزاری پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با درک کامل از شرایط خاص اقتصادی کشور، اهمیت اقتصاد مقاومتی، توجه ویژه به تولیدکنندگان داخلی و ضرورت حمایت از کالای ایرانی و نیز توجه به نقش و تاثیر بازی به طور عام در شخصیت کودک، شناخت ظرفیت بازی‌های ایرانی در تولید اسباب‌بازی، برگزاری نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت اسباب‌بازی را در دستور کار قرار داده‌اند.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با همکاری انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی، شورای نظارت بر اسباب‌بازی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی را در سال رونق تولید با شعار ” تمرین زندگی” از 7 تا 13 دی ماه سال 1398 در محل مرکز آفرینش‌های فرهنگی – هنری کانون تهران برگزار می‌کند.

 • اهداف برگزارى نمايشگاه تخصصی:
 • شناخت و معرفی توانمندی‌های صنعت اسباب‌بازی ایران
 • معرفى تولیدکنندگان اسباب‌بازى ایرانی
 • گرد هم‌آوردن فعالان بخش‌هاى گوناگون صنعت اسباب‌بازی و ايجاد فضاى مناسب برای معرفى و ارائه توانايى‌ها و دستاوردهای صنعت اسباب‌بازی ایران
 • ايجاد فضاى مناسب براى معرفى ايده‌ها، طرح‌ها و نمونه‌ها به تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران
 • ایجاد زمینه توسعه صنعت اسباب‌بازى و تلاش برای ارتقاء سهم اين صنعت در بازار اسباب‌بازى كشور
 • حمايت از كالاى ايرانى و پشتيبانى از توليدكنندگان، ايده‌پردازان و سرمايه‌گذاران داخلى و تحقق شعار “رونق تولید”
 • برقراری ارتباط مخاطبان با تولیدکنندگان اسباب‌بازی

 

.