نشست‌ها و کارگاه‌های تخصصی

برنامه‏‌های کمیته علمی پنجمین جشنواره ملی اسباب بازی
کمیته علمی پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی با هدف ارتقای سطح دانش، آگاهی و مهارت فعالان صنعت اسباب‌بازی، پژوهشگران و علاقمندان، در قالب گردهمایی‌های علمی در دو بخش نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی تخصصی برگزار می‌شود.
برنامه‌های این کمیته با مشارکت «انجمن علمی پژوهش‌های هنری ایران»، همزمان با برگزاری جشنواره ملی اسباب‌بازی در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون برگزار می‌‌شود. ماهیت بین‌رشته‌ای صنعت اسباب‌بازی، توجه به جوانب و حوزه‌های مختلف و برخورداری از تجارب رشته‌های مختلف علمی را در راستای تقویت و توسعه این صنعت ضروری می‌سازد. بر همین اساس، محورهای مورد توجه برنامه های این کمیته از سوی انجمن علمی پژوهش‌های هنری ایران که متشکل از استادان برجسته دانشگاهی و پژوهشگران حوزه فرهنگ و هنر است، مطالعه، ضرورت‌سنجی و پیشنهاد و در شورای سیاست‌گذاری پنجمین جشنواره ملی اسباب‌بازی بررسی و تصویب شده است. زمینه‌های فرهنگی-هنری، تربیتی-روانشناختی، صنعتی-اقتصادی و علمی-آموزشی بازی و اسباب‌بازی در چهارچوب نشست‌ها و کارگاه‌ها پیش‌بین شده است.

بخش نشست‌های تخصصی همایش
در این بخش، سه نشست تخصصی دو ساعته برگزار خواهد شد. حضور در نشست‌ها برای کلیه فعالان صنعت اسباب‌بازی و علاقمندان و دانشجویان آزاد است. به شرکت‌کنندگان گواهی رسمی اعطا خواهد شد.

رزرو و ثبت‌نام نشست‌ها از طریق سایت http://irantoyfestival.ir/ انجام می‌شود. هزینه شرکت در هر نشست مبلغ 70هزار تومان است. این مبلغ با در نظر گرفتن تخفیف، برای دانشجویان 30 هزار تومان و برای اعضای انجمن‌های تولیدکنندگان اسباب‌بازی ایران و پژوهش هنر 50 هزار تومان است.

نشست‌های تخصصی در دو قسمت، سخنرانی اعضای پنل که از بین اساتید برجسته دانشگاهی و صاحب‌نظران انتخاب شده‌اند و جلسه پرسش و پاسخ برگزار می‌شود و گواهی شرکت‌کنندگان پس از اتمام جلسه اهدا خواهد شد.

عنوان و محتوای نشست‌های تخصصی به شرح زیر است:

1- نشست تخصصی آموزش و پژوهش در صنعت اسباب‌بازی
شامل مباحث: ضرورت‌سنجی پژوهش‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی اسباب‌بازی، بهینه‌سازی رشته دانشگاهی طراحی اسباب‌بازی، کاربست پژوهش در طراحی و تولید اسباب‌بازی ایرانی، پیوند حوزه‌های پژوهش و تولید اسباب‌بازی.
این پنل با حضور دکتر آیدین مهدیزاده مدرس دانشگاه و پژوهشگر و دکتر بهنام زنگی، رئیس انجمن علمی پژوهش‌های هنری ایران و عضو هیات علمی دانشگاه، یکشنبه 8 دی ماه 1398 از ساعت 9 تا 11 صبح در محل سالن کنفرانس مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

2- نشست تخصصی صنایع خلاق فرهنگی و بازی‌های بوم‌ساخت ایرانی
شامل مباحث: معرفی ظرفیت‌های بومی صنعت اسباب‌بازی، معرفی فناوری‌های بومی ایرانی، راهکارهای تجاری‌سازی بازی‌های ایرانی، طراحی ایرانی.
این پنل با حضور مهندس علیرضا لاهیجی، طراح صنعتی و مدرس دانشگاه و دکتر طیبه عزت‌اللهی، انسان‌شناس و مدرس دانشگاه دوشنبه 9 دی ماه 1398 از ساعت 9 تا 11 در محل سالن کنفرانس مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

3- نشست تخصصی آثار روان‌شناختی و تربیتی بازی و اسباب بازی
شامل مباحث: بازی درمانی، کارکردهای روانی و تربیتی اسباب‌بازی، آسیب‌های ذهنی و روحی بازی‌های ناهنجار، هنجارسازی رفتارهای کودکان و نوجوانان از طریق بازی، مطالعه رده‌بندی سنی بازی‌ها
این پنل با حضور دکتر مجتبی حبیبی روان‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه و دکتر میترا شوشتری فوق تخصص روانپزشکی کودک و عضو هیات علمی دانشگاه سه شنبه 10 دی ماه1398 از ساعت 9 تا11 در محل سالن کنفرانس مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.
بخش کارگاه‌های تخصصی همایش
مهارت افزایی فعالان صنعت اسباب‌بازی اعم از طراحان، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان از جمله اهداف همایش است.
حضور در کارگاه‌ها برای کلیه‌ی فعالان صنعت اسباب‌بازی و علاقمندان و دانشجویان آزاد است و در صورت محدودیت ظرفیت هر کارگاهی، اولویت با افرادی خواهد بود که رشته و نوع فعالیت‌شان با موضوع آن کارگاه مرتبط است. مدت هر کارگاه چهار ساعت بوده و به شرکت‌کنندگان گواهی رسمی اعطا خواهد شد.
ثبت‌نام کارگاه‌های تخصصی از طریق درگاه اینترنتی http://irantoyfestival.ir/ صورت خواهد گرفت. مدرسان و مربیان کارگاه‌های تخصصی از بین اساتید برجسته دانشگاهی انتخاب شده و هزینه شرکت در هر کارگاه مبلغ 150/000 تومان است. این مبلغ با در نظر گرفتن تخفیف، برای دانشجویان 70هزار تومان و برای اعضای انجمن‌های اسباب‌بازی و پژوهش هنر 100هزار تومان است.

کارگاه‌ها در طی برپایی پنجمین جشنواره اسباب بازی و در محل سالن کنفرانس مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود و گواهی رسمی شرکت‌کنندگان پس از اتمام کارگاه تحویل می‌شود.
عنوان و محتوای کارگاه‌های آموزشی تخصصی به شرح زیر است:

1- کارگاه آموزش برندسازی، بازاریابی و فنون فروش موفق صنعت اسباب‌بازی
شامل مباحث: برندینگ محصولات بازی و سرگرمی، شناسایی بازارهای داخلی و خارجی، رقابت‌پذیری تولید ایرانی، نقش تبلیغات و ابزارهای رسانه‌ای در تقویت برند اسباب‌بازی ایرانی، بسته‌بندی محصول.
این کارگاه با مربیگری دکتر بهنام زنگی عضو هیات علمی دانشگاه، دکتر علیرضا احمدیان عضو هیات علمی دانشگاه و مهندس بدرالدین احمدی عضو هیات علمی دانشگاه چهارشنبه 11 دی ماه 1398 از ساعت 8 صبح تا 12 در مرکز آفرینش‌های هنری کانون برگزار می‌شود.

2- کارگاه آموزش شخصیت‌سازی در بازی و اسباب بازی
شامل مباحث: کارکرد شخصیت‌سازی در اسباب‌بازی و بازی، مدل‌های شخصیت‌پردازی، شخصیت‌سازی بر مبنای قهرمانان ملی، شخصیت‌های اساطیری.
این کارگاه با مربیگری دکتر کیارش زندی طراح انیمیشن و عضو هیات علمی دانشگاه و مهندس جواد باقریان، طراح شخصیت و تولیدکننده اسباب‌بازی پنجشنبه 12دی ماه 1398 از ساعت8تا12 در مرکز آفرینش‌های هنری کانون برگزار خواهد شد.
با توجه به استقبال علاقمندان، اولویت حضور در نشست‌ها و کارگاه‌ها بر حسب ترتیب ثبت نام خواهد بود. علاوه بر دانشجویان، اعضای انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی و انجمن علمی پژوهش‌های هنری ایران نیز از تخفیفات ویژه برخوردار‌اند.
اطلاعات بیشتر در مورد همایش علمی و دیگر فعالیت‌های کمیته‌های علمی و همچنین، معرفی مربیان دوره‌ها از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی http://irantoyfestival.ir/ ارایه می‌شود. تلفن تماس: 88511806