آماری شگفت انگیز اما واقعی بیان می کند که بیش از 32 میلیون کودک معلول در کشورهای در حال توسعه به دلیل کم توانی و معلولیت از آموزش بی بهره اند! این آمار سه برابر کل جمعیت کشوری مانند سوئد است! کم توانی آنها نسبت به هر عامل دیگری از جمله جنسیت، محل سکونت و یا شرایط خانواده بر استفاده از فرصت آموزش و یادگیری آنها تاثیر گذاشته است. دور بودن از فضای آموزشی مانع از این می شود که بتوانند با همسالان خود ارتباط بگیرند، دوستان مختلفی پیدا کنند، توانایی خواندن و نوشتن بیابند و به مهارت های حیاتی مورد نیاز برای کار در آینده دست یابند. بنابراین لازم است که با این بی عدالتی مبارزه کنیم. در بیشتر موارد معلولان از مردم گریزانند، چرا که نگاه و واکنش مردم به آنها از دو حالت خارج نیست؛ فاصله گرفتن و یا ترحم کردن. این واکنش‌ها تاثیر بسیار منفی در روحیات آنها دارد. جشنواره ملی اسباب بازی فرصت مغتنمی بود تا این عزیزان در کنار دیگر کودکان قرار می گرفتند و از این فرصت بهره می بردند، اما متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا ،کودکان فراگیر در کنار همه مشکلات ظاهری، مجبور به تحمل بار روحی و روانی مضاعف این قرنطینه خانگی شدند. اما این بار ما در ششمین جشنواره ملی اسباب بازی این کودکان را تنها نگذاشته ایم و اسباب بازی های که تولید کنندگان ما برای رشد این عزیزان تولید کرده اند را معرفی خواهیم کرد.

maz_lamsi
بازی ماز لمسی

بازی ماز لمسی از سری بازی های ساختنی چیدنی شرکت بازی سازی رشد خلاق شامل سه صفحه ماز پارچه ای با سطوح مختلفی از نرمی و زبری، جهت در گیر کردن حس لامسه کودک و با سه طرح ماز در سطوح مختلفی از پیچیدگی مناسب جهت هماهنگی دیداری حرکتی، هماهنگی دو نیم کره مغز، هماهنگی چشم و دست، تقویت عضلات ریز دست، حل مسئله، مسیر یابی برای کودکان

خرید

pichokham
پیچ و خم

بچه ها مهره های رنگی تو مسیرهای پر پیچ و خم گیر کردن و نمی تونن مسیر درست پیدا کنن ،شما باید با حرکت دادن مهره ها بصورت تکی یا گروهی انها را به انتهای مسیر(مقصد) برسانید تا ....

خرید

chinopin
چینو پین

بازی چینوپین یک بازی فوق العاده جداب برای کودکان 2 سال به بالا است که کاربرد بسیار خوبی برای دقت و تمرکز وشناخت اشکال هندسی رنگ ها دارد.

خرید

katamino
کاتامی نو

کاتامی نو یکی از بازی های مطرح در سطح جهان می باشد که به بالا بردن تمرکز و ضریب هوشی افراد بسیار کمک می کند. در این بازی هدف بر آن است تا بازیکنان با کنار هم قرار دادن قطعات مشخص شده در هر مرحله ، فضای مشخصی از صفحه بازی را پر کند که این امر از ترکیب هایی با 3 قطعه شروع می شود وتا ترکیب هایی با 12قطعه ادامه می یابد. تمام مراحل بازی طبقه بندی شده است و از مراحل بسیار ساده به سمت مراحل بسیار پیشرفته می رود.این مجموعه را به 4 طریق می توان بازی کر د که راهنمای کامل تمام بازی ها در بسته موجود است.

خرید

joorvajoor
آدمک های جورواجور

کارتها را از قابهایشان در آورده و آنها را بر بزنید سپس کارتها را به صورت پشت و رو و ستونی ، روی هم قرار دهید . اولین بازیکن کارتی را برمی دارد . اگر کارت با یکی از قابهای خالی اش هماهنگ بود آن را درجای مناسب خودش قرار می دهد و در غیر اینصورت باید آنرا به صورت رو به بالا در کنار ستون کارتهای اصلی بگذارد. هنگامی که یک بازیکن شخصیت مورد نظرش را کامل کرد باید به بازی ادامه دهد و شخصیت دوم را شناسایی کند. در این بازی بازیکن نیاز به قدرت تطبیق بالا دارد . اینکه بتواند بین کارتی که وجود دارد و کارتی که برمی دارد هماهنگی ایجاد کند و اگر آن کارت توانست با آن کارتی که قرار است شکل بگیرد تطبیق پیدا کند بازی را کامل کرده است . علاوه بر افزایش قدرت انطباق توجه و تمرکز کودک نیز افزایش می یابد. کودک برای انجام این بازی نیازی به مفهوم طبقه بندی و دسته بندی کارتها در ذهن خود است .

خرید

rismanak
ریسمانک

ریسمانک یک بازی مونته سوری مجموعه ای شامل ۳۶ شکل پلاستیکی مختلف در رنگ های زیبا و درخشان و ۳ قطعه نخ است که با کمک آن ها می توان فرصتی فراهم کرد تا کودکان طیف وسیعی از مفاهیم، بخصوص مفاهیم پایه ی ریاضی را به صورت عملی و در قالب بازی یاد بگیرند. از جمله این مفاهیم می توان به الگو سازی، ترتیب، شمارش، توالی، شناخت رنگ ها، شکل ها و اعداد اشاره کرد. اندازه ی مناسب شکل ها و سوراخ های شکل ها باعث می شود کودکان بتوانند به راحتی آن ها را نخ و الگوهای متنوعی خلق کنند.همچنین می توانید از کودک بخواهید اشکال یکسان یا همرنگ را در یک ریسمان جای دهد. جنس این اسباب بازی از پلاستیک درجه یک ایرانی بوده و از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.

خرید

mahigiri
پک ماهیگیری

پک«ماهیگیری دو نفره» بر اساس مهارت آموزی های مونته‌سوری است.تمرینات بر هماهنگی دست و چشم تاثیر گذار بوده، ماهیچه‌هایِ انگشتان دست را تقویت کرده و با افزایش دقت و تمرکز عملکردِ کودک را در انجام حرکات ریز و ظریف، بهبود می‌بخشد. این بازی به کودکان اوتیسم و کودکانی که بیش فعالی دارند توصیه میگردد.

خرید

bachejoon
کتاب پارچه ای آفرین به تو بچه جون

کتاب «آفرین به تو بچه جون» بر اساس مهارت آموزی های مونتوسری است و تلاش می‌کند تا کودک را با الگوهای  رفتاری روزانه و ترتیب انجام  آنها  آشنا سازد. بیدار شدن از خواب، غدا  خوردن ، حمام رفتن، لباس پوشیدن و آماده  شدن برای خروج از منزل ، مسواک  زدن و ...از جمله الگوهایی هستند  که در کتاب به صورت بازی آمده است. کتاب از سوی کارشناسان برای کودکان اوتیسم و کودکان کم توان ذهنی بسیار مناسب تشخیص داده شده است.

خرید

ghatar3vagon
قطار اشکال هندسی 3 واگن

سرگرمی آموزشی قطار 3 واگن شامل 3 واگن و 20 عدد مهره است. واگن ها دارای 3 مدل متفاوت است، یکی دارای طرح کف 5 شکل هندسی مربع، مثلث، مستطیل، بیضی و 6ضلعی منتظم است و دیگری دارای طرح کف 5 شکل هندسی دایره، ذوزنقه، لوزی، متوازی‌الاضلاع و 5ضلعی منتظم و دیگری بدون طرح کف است. 5 میله پلاستیکی قرارگرفته در میانه اشکال نقش بسته در کف هر واگن و همچنین 4 چرخ آن قابلیت جدا شدن و اتصال مجدد دارند. 20 مهره همراه این سرگرمی به‌صورت اشکال هندسی نامبرده وجود دارد.

خرید

korehoosh
کره هوش

سرگرمی فکری کره هوش از یک کره دوکفه‌ای و 10 عدد مهره تشکیل‌شده است. کره دارای حفره‌هایی به‌صورت اشکال هندسی شامل: دایره، مربع، مثلث، مستطیل، بیضی، ذوزنقه، لوزی، متوازی‌الاضلاع و 5ضلعی و 6ضلعی منتظم است که متناظر با هر حفره یک مهره نیز در بسته‌بندی وجود دارد. کودک باید سعی کند مهره‌ها را از حفره مربوط به خودش به درون کره بیاندازد. پس از عبور همه مهره روی کره دو دستگیره تعبیه‌شده که با کشیدن آن‌ها دو کفه از هم باز شده و مهره‌ها برای شروع دوباره بازی بیرون می‌ریزند. علاوه بر این جنبه خود کره به‌صورت توپ نیز قابلیت بازی کردن دارد.

خرید

برند های که کودکان فراگیر را دوست دارند

bazita
ghelghelak
noamoz
ali